İnternette Paylaş Paylaş Bitiremediğimiz Photoshop Hileli 14 Görselin Orijinal Halleri

İnternet ortamının görsel çöplüğünün içinde yalan haber olarak dolaşan komikli, trajedili ve oldukça uydurmalı görselleri sizin için araştırdık …

İnternet ortamının görsel çöplüğünün içinde yalan haber olarak dolaşan komikli, trajedili ve oldukça uydurmalı görselleri sizin için araştırdık. Asıl hallerini bulduk ve derledik. Bakalım bunlarda ne gibi ‘fotoşok’ hileleri yapılmış?

1. İskoçya’nın Skye Adası’nda çekildiği iddia edilen bu fotoğraf aslında Yeni Zelanda’da Shotover Nehri’ne yakın bir yerde çekilmiş ve üzerinde bol bol oynanmış.

2. Ay yıldız olduğu iddia edilen Molokini Adası, Hawaii’de yer alıyor. Fakat aslında altta gördüğünüz gibi sadece bir hilalden oluşuyor.

3. Bir damla su 25 kez büyütüldüğünde içinde yer alan planktonlar böyle görünüyormuş.

Aslında bu kadar plankton büyük boy bir yüzme havuzunu dolduracak kadar büyük bir miktar suda bulunur.

4. Bankada sıra bekleyen kızın gerçek hali…

5. Bu çok bilindik buzdağı fotoğrafı yaratıcısı Ralph Clevenger’in açıklamasına göre 3 ayrı mekanda çekilip birleştirilmiş.

Bulutların fotoğrafı California’da, buzdağının üst kısmı Antarktika’da, alt kısmı ise Alaska’da çekildi.

6. Irma kasırgası sonrası çekilen bu fotoğrafa, gördüğünüz köpek balığı sonradan eklenmiş meğer!

7. 2015 Nisan ayında Nepal’deki depremde hayatta kalan çocukların trajedisi olarak paylaşılan fotoğrafı aslında Na Son Nguyen adında bir fotoğrafçı tarafından 2007 yılında Vietnam’da çekildi.

Vietnam’da köyleri gezerken bu iki çocuğu gördüğünü anlatan fotoğrafçı, aynı görselin Burmalı yetimler, Suriye’de savaş mağduru çocuklar gibi farklı sıfatlarla kullanıldığını da açıklamıştı.

8. Kuma yıldırım düşerse ne olur?

Eğer kuma yıldırım çarparsa fulgurit oluşturması olası; fakat kumun içine doğru olmak koşuluyla. Yani gördüğünüz bir kumdan heykelden başka bir şey değil, sanatçının adı ise ‘Sandcastle Matt’ (Kumdan Kale Matt).

9. 2013 yılının başlarında internete bir aracın kaputunda ısınmak için yatan bu ineğin fotoğrafı paylaşıldı.

Fakat fotoğraf bir Photoshop ürünü, öte yandan kış aylarında araçların motoruna saklanan kedilere ve diğer canlılara dikkat çekilmesi için güzel bir bilinç arttırma projesi olmuş oldu.

10. Bu dev kedi aslında bir Photshop ürünü, sağ tarafta Kartopu adlı kedinin gerçek halini görüyorsunuz.

11. Steven Seagal’in bir Rus dövüş sporları okulunda Putin’e yaptığı sanılan bu iddialı şaka da aslında tamamen uydurma.

12. İngiltere başbakanı Theresa May’in ofisinde tüm bakanlarla çekilen bu toplu fotoğraftaki Çığlık tablosu ile çok dalga geçilmişti.

Fakat tablo aslında bambaşka bir sanat eseri…

13. Yine aynı yıllarda ortaya çıkan bu fotoğraftaki dolap ise, aslında bir mobilya tasarımcısı olan Ferruccio Laviani tarafından dijital ortamda hazırlanmış bir model.

14. Jüpiter’in diğer yüzü diye paylaşılan bu fotoğraf aslında şöyle…

Sonuçta NASA’nın uzay aracı Cassini zaten Jüpiter’e ait fotoğraflar göndermiş ve gezegenin hiç de böyle olmadığı ortaya çıkmıştı.

Views:
40
Article Categories:
Komik Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: