Seni Seçtim Güney Kore! Öğrendiğinizde O Ülkeye Karşı Bakış Açınızı Değiştirecek İlgi Çekici Bilgiler

Enteresan kutlama günleri, deniz ürünlerine olan bağlılıkları, acayip batıl inançları ve kültürleriyle Güney Kore hakkında bazı ilginç bilgileri …

Enteresan kutlama günleri, deniz ürünlerine olan bağlılıkları, acayip batıl inançları ve kültürleriyle Güney Kore hakkında bazı ilginç bilgileri derledik, keyifli okumalar!

Güney Kore’de taksilerin bir statüsü vardır.

Bizdeki gibi sadece sarı renkte taksiler yoktur. Gri, beyaz ve siyah renkte taksileri bulunur; gri ve beyaz taksiler, yeni işe başlayan acemi şoförlerin ve hizmet kalitesinin siyaha göre daha düşük olduğu taksilerdir. Siyah taksiler ise usta şoförler tarafından kullanılan ve lüks hizmet kalitesi sunan taksilerdir.

Sadece görme engelliler lisanslı masör olarak çalışırlar.

1913’te yürürlüğe giren yasa, körlere geçim sağlamak amacıyla yapılan bir yasadır. Masaj işi, görme engelli insanların normalde zevk alabileceği tek meslek olduğundan, mevcut sistemde hayatta kalma haklarını sağladığını söylemektedir. Bu yasayı ihlal eden herkes beş yıl hapis ve 50 milyon won para cezası alabilmektedir.

Güney Kore’de 4 rakamı kullanılmaz.

Güney Kore’de çoğu insanın 4 rakamına karşı fobisi (Tetrafobi) vardır. Kore dilinde 4 rakamının telaffuzu ölüm kelimesine benzediği için kullanılmaz. Genel olarak asansör, apartman, otopark gibi yerlerde 4 rakamı yerine (İngilizce four kelimesinden gelen) F harfi kullanılır.

Dünyada gardiyanların robot olduğu ilk ve tek hapishane Güney Kore’dedir.

Yaklaşık bir buçuk metre boyunda ve 3 boyutlu kamera, mikrofon ve hoparlörlerle donatılan ve iPad ya da bilgisayarlarla idare edilen robot gardiyanların asıl görevi gardiyanların iş gücünü azaltmak ve onlara yardımcı olmaktır. Robotlar ikili ilişki kurabildikleri takdirde gardiyanların suçlularla birebir iletişime geçmesine gerek kalmayacak.

Kan grubunun kişiliği belirlediğine inanırlar.

Kendilerini kan gruplarına göre sınıflandırılırlar. Ayrıca farklı kan grubundan olan kişiler evlenemezler. Bu nedenle, Güney Kore’deki insanların sevdikleri ile evlenebilmeleri için kanlarının uygun olması gerekmektedir.

Batıl inançları çok fazladır.

Örneğin, uzun saçlı kadınlar, gece yatarken saçları açık uyumazlar. Çünkü uyurken bir hayaletin saç tellerini tek tek sayacağını ve son saç teline geldiğinde onu öldüreceğine inandıklarındandır.

  • Ölü kişilerin ruhlarının hemen bedeninden ayrılmadığına inandıkları için, gömülmeden önce bir hafta bekletirler.

  • Eğer gece vantilatörü açık unutup uyursanız, kötü şans getirir.

  • Yeni açılan restoranların önüne tuz koyulması, zenginlik getireceğine inanmalarından kaynaklıdır.

Güney Kore’de dövme yaptırmak yasaktır.

İronik bir şekilde dövme yaptırmak yasak fakat bir suç olarak görülmemektedir. Yasaklanmasının arkasında bulunan olay; eskiden sadece suçluların vücuduna dövme yaptırılmasından dolayıdır. Bu sebeple eskiden dövmesi olan bir insanı gördüklerinde suçlu olduğunu anlarlarmış ve bu toplum tarafından hoş karşılanmazmış.

Deniz ürünleri Güney Kore mutfağında çok önemli bir yere sahiptir.

‘Denizden babam çıksa yerim’ lafı tam olarak Güney Kore mutfağını anlatmaktadır. Özellikle popüler olan canlı ahtapot yemeleri yüzünden sadece bir yılda yirmiden fazla kişi ahtapot yemeye çalışırken ölmektedir ve buna rağmen yemeye devam etmektedirler.

En çok alkol tüketen ülkelerden biri Güney Kore’dir.

Yılda, Almanya, ABD, İrlanda, Kanada ve Rusya’dan daha fazla alkol tüketmektedirler. En çok içilen içki ise Soju’dur ve %19 alkol oranına sahip olan bu içkiyi genellikle ana öğünde içerler. Ayrıca alkol, Güney Kore’de insanlarla tanışmanın en iyi yolu olarak bilinir.

Pazar günleri küçük esnafa katkı için büyük işletmeleri kapatırlar.

Her ayın ikinci ve dördüncü pazar günlerinde AVM ve büyük marketleri kapatırlar. Bu kapatma işlemi, küçük market ve pazarların para kazanmasını sağlamak için yaptıkları bir katkıdır.

Güney Kore’nin Jeju adasında erotik bir park vardır.

Jeju Adası’nda bulunan ‘Love Land’ en meşhur erotik temalı parktır. Parkın her yerinde çeşitli pozisyonlarda olan erotik heykeller vardır ve bunu cinsel eğitim için bir nevi araç olarak görürler.

Güney Kore’de iki farklı sevgili günü ve bir de yalnızlar için siyah gün vardır.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde kadınlar erkeklere çikolata ve hediye alırken, 14 Mart’ta kutlanan beyaz günde erkekler, kadınlara çikolata ve hediye verirler. Ayrıca 14 Nisan siyah günü, bu iki tatilde de hediye alamayan yalnızlar için kutlanan bir gündür. Siyah günde insanlar siyah giyinerek ve çeşitli siyah yiyecekler yiyerek sıkıntılarını paylaşır ve vakit geçirirler.

Güney Kore’de kırmızı ayakkabı hoş karşılanmaz.

Eğer sevgilinize kırmızı renkte bir ayakkabı alırsanız bu ‘seni terk edeceğim’ anlamına gelmektedir. Bir başka örnek ise, birinin ismini kırmızı kalemle yazmak o kişinin ölmesini istediğiniz veya başına kötü bir şey gelmesini istediğiniz anlamına gelir.

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Views:
51
Article Categories:
Komik Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: