Sosyal Medyada Dolaşan En Son Yalan Haberi ve Haberin Kaynağını Öğrenince Balyoz Yemiş Gibi Olacaksınız

Yapmayın teyzelerim, yapmayın amcalarım. İnanmayın bütün bunlara! Facebook biraz değişik bir mecra biliyorsunuz. Gençler artık Twitter ve …

Yapmayın teyzelerim, yapmayın amcalarım. İnanmayın bütün bunlara!

Facebook biraz değişik bir mecra biliyorsunuz. Gençler artık Twitter ve Instagram’a yöneldiği için orayı annelerimize, teyzelerimize, amcalarımıza bıraktık. Fakat onlar sanal dünyanın sahteliğine ihtimal vermedikleri için gördükleri çoğu şeye sorgusuz sualsiz inanıyorlar.

Facebook’taki bu kitlenin çeşitli rutin davranış şekilleri var. Mesela topluca “Günaydın” ya da “Hayırlı Cumalar” görseli paylaşmak, onlar için önemli.

Ve tabii ki “Resmileşti dikkat” diye biten uyarı metinleri, “Paylaşalım herkes görsün” gibi zincileri de ihmal etmiyorlar. Bu bilgilerin doğruluğu da onlara oldukça net. Fakat gerçekler öyle değil…

Birbirinden anlamsız ve gerçek dışı hap bilgiler, bu kitle tarafından hızla paylaşılıyor. Bu bilgileri çoğu zaman sosyalleştikleri ortamda kullanabilmek onlar için önemli. İşte “viral” denilen şey de böyle ortaya çıkıyor.

Kimisinin hinlik düşünerek, sadece eğlenmek için ortaya saldığı yalan yanlış görseller işte o Facebook kullanıcıları için çok önemli bir gündem konusu. Mesela The Simpson’s da böyle bir sahne yok, sadece olaydan sonra çizilmiş bir görsel bu.

Bu fake (sahte) paylaşımların yayılmasının ciddi boyutları da var. Her eve girip tek tek insanları kandırmak yerine internete böyle bir görsel koyup zihinlere yanlış bilgileri salmak daha kolay çünkü.

Bakın son olayın vahametini görünce ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Twitter’daki bu iddia tam 60 bin insan tarafından favorilere alınmış ve milyonlarca insan tarafından da görüntülenmiş.

Herkesin aklındaki o soruyu da bu kullanıcı sormuş.

Cevaba hazır mısınız? Kemerlerinizi bağlayın!

Lütfen doğruluğunu teyit etmediğiniz her bilgiye sorgusuz sualsiz inanmayın ve hatta emin değilseniz paylaşmayın. Bu dünyada çok fazla tuhaflık var, hepsiyle baş edemeyiz.

Views:
57
Article Categories:
Komik Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: